זהו אחד הסיוטים הגדולים ביותר של כל מי שיש ברשותו רכב. אין הרבה רגעים מתסכלים יותר מהרגע שבו מגיעים לחניה, ומגלים כי הרכב כבר לא שם.

החדשות הטובות הן שגם אם קשה למנוע לחלוטין את הסבירות של גנבת רכב, ניתן לצמצמם אותה באופן משמעותי. מה ניתן לעשות כדי להגיע ליעד החשוב הזה?

הדגש המרכזי: מערכות מיגון

לא צריך להיות מומחה אבטחה כדי לדעת כי מערכות מיגון נאותות של הרכב הן האמצעי הטוב ביותר מפני גנבת רכב. כיום, יש לכלי רכב שורה של אמצעים מהסוג הזה, לרבות אזעקה, עלוקה, אימובילייזר וכן הלאה.

כמו כן, ישנן דרישות מיגון יצרן בהן חייבים לעמוד, ואפילו דרישות מסוימות של חברות הביטוח (כפי שנראה בהמשך).

עם אלה מומלץ מאד שלא לשחק. חשוב לדאוג לציודו של הרכב במערכות המתקדמות ביותר, ולא להתעלם מאף דרישה של היצרן או חברת הביטוח. אסור גם להיות שאננים: את מערכות המיגון יש להפעיל כל אימת שעוזבים את הרכב, אפילו למספר שניות.

יוצאים מכלל זה, כמובן, אמצעי מיגון אשר מופעלים מעצמם עם העזיבה את הרכב.

ראו גם: רכב במימון מלא ללא מקדמה | ליסינג ללא מקדמה

הרחקת הרכב ממרכז תשומת הלב

גם כאשר רכב כולל בתוכו את אמצעי ההגנה המתקדמים, הוא עלול להוות יעד אטרקטיבי לגנבים מכל סוג. בלי קשר לשאלת הצלחת התמודדותם על אמצעי האבטחה, ברור שהשאיפה של כל נהג היא לא לאפשר להם כלל את הניסיון הזה. לא כולם יודעים, אבל שאלת מיקומו של כלי הרכב היא משמעותית, מהבחינה הזו.

למה הכוונה? ובכן, המלצה ברורה לכל מי שרוצה להרחיק גנבים מרכבו היא פשוט להחנות אותו, כשהדבר מתאפשר, במקומות הומי אדם, או לחלופין כאלה בעלי תאורה מספקת: פורצים, מטבע הדברים, חוששים שדבר העבירה שלהם ייראה לעיני הכול, ומבצעים את זממם לרוב במקומות מוסתרים היטב.

על אותו עיקרון, רצוי מאד שלא להשאיר בתוך רכב "מטרות" אטרקטיביות לאותם פורצים או גנבים. מערכות שמע מתקדמות, ארנקים או טלפונים סלולריים כמו מזמינים גנבים לנסות את מזלם בפריצת הרכב.

הסתרתם במקום שאינו נראה לעין חיצונית, או אפילו לקיחתם יחד עם הנהג לכל מקום, יכולים להקטין מאד את סיכויי הפריצה.

חשיבותם של מפתחות

חלק ניכר מניסיונות פריצת או גנבת רכב נעשה לאחר שהגנבים שמים את ידם על מפתחותיו: למעשה, ליד מקצועית באמת לא נדרשות יותר מאשר מספר שניות כדי לרשום לעצמה, או אפילו לצלם, את מבנה המפתח המדויק, שיאפשר, בהמשך הדרך, יצירת העתק כמעט מדויק שלו.

כדי להימנע מניסיונות זיוף, יש לתת את הדעת על מיקומם של המפתחות בכל רגע נתון. רצוי שהמפתחות יימצאו על בעל הרכב תמיד, ובכל מקרה לא יונחו להם חסרי השגחה במקומות ציבוריים הומי אדם, דוגמת שולחנות במסעדה או אפילו חניון לכלי רכב.

ומה עם הביטוח?

לא ניתן שלא להתייחס לסוגיה של ביטוח רכב, ולהשפעת גנבת הרכב עליה. כיום, בין הסוגים השונים של הביטוחים, בולט ביטוח מקיף, שנועד להעניק פיצוי על נזקים הנגרמים לרכב המבוטח עצמו.

חלק ניכר מהפוליסות אכן כוללות בתוכן התייחסות למקרים של גנבה, בעיקר מבחינת הענקת פיצויים נכבדים או הנפקת רכב חלופי, לפרק זמן מסוים.

עם זאת, חשוב לתת את הדעת על כך שחברות ביטוח רכב רבות מתנות את מימוש הפוליסה, במקרים של גנבת רכב, בהוכחה כי אכן הנהג נקט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים כדי למנוע אותה.

ואלו הם לא רק אמצעי המיגון, כי אם התנהגותו של הנהג: כאשר הרכב נגנב כשהמפתחות שלו בפנים, למשל, סביר מאד להניח שתביעת הביטוח תידחה לה על הסף.

מאת: לינור רוזן

לחצו כאן על מנת לחזור לדף הבית